Tydzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole.

Utworzono dnia 28.02.2024

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to największa doroczna akcja na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie. DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. W ramach tego przedsięwzięcia podjęliśmy szereg działań, mających na celu przypomnienie uczniom wielu istotnych kwestii dotyczących bezpieczeństwa w Sieci oraz zagrożeń jakie niesie niewłaściwe korzystanie z zasobów internetowych. Podjęte działania dotyczyły zarówno klas młodszych 0-III jak i starszych IV-VIII i odbywały się równocześnie. Nasza społeczność szkolna chętnie włączyła się w akcję i każdego dnia brała czynny udział w przygotowanych aktywnościach.

W pierwszym dniu, aby przybliżyć problematykę oraz cel akcji na drugiej godzinie lekcyjnej we wszystkich klasach nauczyciele przeprowadzili lekcję poświęconą edukacji uczniów. Zostały wyświetlone filmy w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu, między innymi aktywności na portalach społecznościowych oraz zagrożeń związanych z zamieszczaniem na profilach informacji oraz zdjęć, a także anonimowości w Sieci. Uczniowie mieli również możliwość zapoznać się z w/w tematyka na gazetkach szkolnych.

Drugiego dnia każda klasa miała za zadanie stworzyć jedno wspólne hasło promujące bezpieczne korzystanie z Internetu. Hasła te zostały powieszone na gazetce w holu szkoły.

W trzecim dniu akcji został ogłoszony konkurs, wszyscy uczniowie z klasy wykonali wspólny komiks dotyczący bezpieczeństwa w sieci ‘’Lepszy Internet zależy od Ciebie”. Wszystkie komiksy zawierały treści dotyczące zagrożeń, jakie czyhają na wszystkich użytkowników korzystających z Internetu. Ocenie podlegała inwencja twórcza uczniów, zawartość merytoryczna oraz wkład pracy włożony w wykonanie komiksu. Wystawa udostępniona jest dla całej społeczności szkolnej i rodziców na korytarzach szkolnych.

Jury wyróżniło komiksy klas: III B i VII.

Najciekawsza praca w kategorii klas I-III oraz klas IV-VIII zostanie wkrótce nagrodzona.

Czwartego dnia uczniowie oraz nauczyciele mieli na sobie ubrany widoczny element garderoby koloru POMARAŃCZOWEGO .

W ostatnim dniu TYGODNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU na głównym holu w szkole zostało przygotowane stoisko ,,Sprawdź się". Na uczniów czekały tam różne zagadki, krzyżówki, quizy itp., oraz fotobudka.

Organizatorzy dziękują wszystkim za zaangażowanie oraz udział w akcji.

Przydatne informacje dla rodziców i uczniów na temat bezpieczeństwa internetowego i cyfrowego można znaleźć na stronach:

www.bezpiecznyinternet.edu.pl
www.saferinternet.pl
www.sieciaki.pl
www.dbamomojzasieg
www.przedszkolaki.sieciaki.pl
www.dzieckowsieci.pl
www.asyinternetu.szkolazklasą.org.pl

Pomocne kontakty:

Dyżur.net - zgłaszanie nielegalnych treści znalezionych w Internecie

800 100 100 telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci.

116 111 całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.

Julia Treder, Agnieszka Treder-Las

Utworzono dnia 28.02.2024, 18:27